Прејди на содржината

Пепелта на Ангела (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Пепелта на Ангела“ (англиски: Angela's Ashes) е филм од 1999 година, во режија на Алан Паркер. Главните улоги ги играат: Емили Вотсон и Роберт Карлајл. Филмот е заснован врз автобиографската книга на Френк Мекорт.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот го прикажува животот на младиот Френки и неговото семејство, кои се трудат да ја избегнат сиромаштијата во Ирска. Поради тоа што татко му потекнувал од Северна Ирска, Френки има проблеми да најде работа, иако се борел против ИРА. Сепак, кога ќе дојде до некаква заработувачка, Френки ги троши парите на пиење.[1] [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 836, 4.7.2014, стр. 16.
  2. Антена, број 867, 6.2.2015, стр. 26.
  3. „Пепелот на Ангела“, Антена, број 886, 19.6.2015, стр. 14.