Пензионирани, екстремно опасни

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пензионирани, екстремно опасни (англиски: RED) - американски филм од 2010 година, во режија на Роберт Швентке. Главните улоги ги толкуваат: Брус Вилис, Хелен Мирен, Морган Фримен, Мери-Луиз Паркер итн.

Содржина[уреди | уреди извор]

Френк Мозес е поранешен таен агент, кој живее мирен пензионерски живот. Но, кога му се заканува опасноста од еден ултрамодерен убиец, тој ја собира својата поранешна дружина, во обид да преживее и да ги открие напаѓачите.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пензионирани, екстремно опасни“, Антена, број 870, 27.2.2015, стр. 15.
  2. IMBd, RED (2010)(пристапено на 10.10.2015)