Патка превез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Патка превез
Netta rufina m2.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Гусковидни
Семејство: Anatidae
Потсемејство: Aythyinae
Род: Netta
Kaup, 1829
Вид: N. rufina
Биномен назив
Netta rufina
(Pallas, 1773)

Патка превез (Netta rufina) е голема нуркачка патка. Нејзините живеалишта се мочуриштата и езерата во jужниот дел на Европа и централна Азија, а зимата ја преседуваат во Индискиот потконтинент и Африка. Тие се донекаде и преселници, а северните птици презимуваат само во јужна Африка.

Патката превез ја има и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Возрасниот мажјак е претпознатлив по неговата заоблена, портокалова глава, црвен клун и црни гради, крилјата им се бели, грбот кафеав, а опашката црна.

Женките се воглавно бледо кафеави со црна позадина и белузлаво лице. Овој вид птици се прекрасни, формираат големи јата во зима, но често се мешаат со другите нуркачки патки како што се црвеноглавиот кожувар.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Женка
Netta rufina

Овие патки главно се хранат преку нуркањето, а највеќе јадат водни растенија.

Размножување[уреди | уреди извор]

Патката превез гради гнездо покрај езера со бујна вегетација и несат околу 8-12 бледо зелени јајца. Тие се најбројни околу области на Англија, вклучувајќи го и Глостер, Оксфордшир и Нортемптоншир. Патката превез е еден од видовите на кои се однесува Договорот за заштита на африканско-евроазиските миграторни водни птици (AEWA).


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2004). Netta rufina. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2006. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 11 May 2006.  (англиски) Entry includes justification the status of "Least Concern".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]