Патагонска Пустина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Патагонска Пустина
Вонандска Патагонија
Desert
Сателитска снимка на Патагонската пустина.
Земји Аргентина, Чиле
Највисока точка Домујо 4,709 м (15,449 ст)
Најниска точка Лагуна дел Карбон −105 м (−344 ст)
Површина 670.000 км²
Биом пустина

Патагонска Пустина, или познат и како Патагонски степи, Магелански степи или Вонандска Патагонија е најголема пустина во Аргентина и осма најголема пустина во светот со вкупна површина од 673,000 километри квадратни. Патагонската пустина е дел од регионот Патагонија. Пустината воглавно се наоѓа во Аргентина, а мал дел е и на територијата на Чиле. На запад пустината граничи со Андите а на исток излегува на Атлантскиот Океан. Северниот дел од пустината постепено преминува во регионите Кујо и Пампас. Во централните делови на пистината има ниски грмушести растенија, а во западните делови има поголема влага и има присуство на трева..[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Physical Geography of Patagonia and Tierra del Fuego. Andrea M. J. Coronato, Fernando Coronato, Elizabeth Mazzoni and Mirian Vazquez

Литература[уреди | уреди извор]

Координати: 41°19′ ЈГШ; 69°19′ ЗГД / 41.32° ЈГШ; 69.32° ЗГД / -41.32; -69.32