Партија за независност на Порторико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Партија за независност на Порторико
Partido Independentista Puertorriqueño
ПретседателРубен Бериос Мартинес (претседател и поч. претс. на Социјалистичката интернационала)
Генерален секретарХуан Далмау
Мануел Родригес Орељана (секретар за односи со С. Америка)
ПотпретседателМарија де Лоурдес Сантјаго
Извршен претседателФернандо Мартин
ПретставникВиктор Гарсија Сан Инокенсио
Основана20 октомври 1946
ШтабСан Хуан.
Идеологијанационално ослободување,
социјална демократија,
панлатиноамериканизам
левица
Меѓународна припадностСоцијалистичка интернационала
Боизелена и bela
Мрежно место
www.independencia.net
Политика на Порторико
Политички партии
Избори
Симболот на партијата е скандинавски бел крст на зелено знаме; поради ова и нејзината посветеност за заштита на животната средина и промовирање на одржлив развој, таа е идентификувана како зелена партија и од гласачката јавност

Партијата за независност на Порторико (шпански:Partido Independentista Puertorriqueño, PIP), e порториканска политичка партија која се залага за независност од САД[1]. Таа е една од трите најголеми политички партии во Порторико[2].

Следбениците на оваа партија се нарекуваат борци за независност или пипиолосима.

Историја[уреди | уреди извор]

Својата активност партијата ја започнува како изборно крило на порториканското движење за независност, најголемата партија која се залагала за независност на Порторико.

Основање[уреди | уреди извор]

Партијата е основана на 20 октомври 1946 година од страна на Хилберто Консепсион де Грасија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • www.independencia.net/ingles/welcome.html

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Бериоз-Мартинес, Рубен; „Порторико-Литванија во обратна насока?“; Вашингтон Пост, стр. A23; 23 мај 1990.
  2. „Изборна комисија на Порторико“. Архивирано од изворникот на 2008-01-02. Посетено на 2008-01-14.