Парк Победа (Ереван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парк Победа
Езерото во паркот Победа
Карта
ВидГрадски парк
МестоЕрменија Канакер-Зејтун, Ереван, Ерменија
Координати40°11′46″N 44°31′18″E / 40.19611° СГШ; 44.52167° ИГД / 40.19611; 44.52167
Површина33 hectares
Создаден1950s (1950s)
СтопанисувачОпштина Ереван
Статуспреку цела година

Парк Победа (ерменски: «Հաղթանակ» զբոսայգի Haght'anak zbosaygi) е градски парк кој се наоѓа во областа Канакер-Зејтун во Ереван, главниот град на Ерменија.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Victory Park - Armenian Travel Bureau“. Посетено на 19 August 2015.
  2. „Parks and groves of Yerevan city - MyYerevan.am Portal“. Посетено на 19 August 2015.