Прејди на содржината

Паразит (манга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корицата на првиот том на мангата

Паразит (јапонски: 寄生獣, англиски: Parasyte) — манга напишана и илустрирана од Хитоши Иваки. Според истражувањето спроведено во 2007 г. од страна на Јапонското министерство за култура, таа се наоѓа на 12. место меѓу најдобрите манги на сите времиња.[1] Објавена од 1990 до 1995 г. во 10 тома, во 2003 г. била преобјавена во 8 тома. Два играни филма засновани на мангата биле објавени во 2014 г. (првиот филм) и 2015 г. (вториот филм). Адаптација на аниме започнала во октомври 2014 г. и завршила во март 2015 г. Биле објавени вкупно 24 епизоди.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Приказната се врти околу паразитите, вонземјански суштества што ја напаѓаат Земјата и преземаат човечки тела. Главниот јунак е Шиничи Изуми, средношколец што станува домаќин на паразитот по име Миги по неуспешниот обид да му го преземе мозокот. За разлика од другите паразити, Миги го презема управувањето само над десната рака на Шиничи, а двајцата образуваат симбиотска врска. Заедно, тие мораат да се движат низ светот каде паразитите ги ловат луѓето за опстанок. Додека Шиничи и Миги се среќаваат со други паразити со различно ниво на интелигенција и непријателство, тие се заплеткуваат во борба за опстанок, не само против паразитите туку и против сложените етички и морални прашања околу нивното суштествување.

Мангата и анимето ги истражуваат темите на самоличноста, хуманоста и последиците од неограничената моќ. Шиничи доживува значителен развој на карактерот додека се бори со предизвиците што ги поставуваат паразитите и влијанието на нивното присуство врз општеството. Приказната е напната, исполнета со акција, неизвесност и филозофски елементи.[2][3]

Шиничи Изуми (јап. 泉新一) — главниот лик на мангата. Обичен јапонски ученик што немал никакви грижи во животот сѐ додека раката не му се заразила со паразит. Промислен и сочувствителен, тој одеднаш покажува малку поголеми физички способности (поради неговата близина со Миги или самиот Миги, кој не го познава „човечкиот свет“, и го крие своето присуство) отколку што се очекува од него, што има склоност да ги дразни оние околу него и да доведе до непријатни ситуации. Откако 30 % од масата на Миги ќе се раствори во неговото тело, тој станува супермен, но во исто време посебичен и поладен. Во текот на целата манга, тој е принуден да сосуштествува мирно со Миги, сврзувајќи ја неговата желба да ги спаси луѓето од паразитите со неговата желба да избегне да биде убиен или испитуван. Покрај тоа, сите „успешни“ паразити го сметаат него и Миги за права закана за себе и постојано се обидуваат да го убијат.

Миги (јап. ミギー, буквално: Десно) — паразит што ја заразил десната рака на Шиничи, но не успеал да му го преземе мозокот, со оглед на тоа што младичот успеал навреме да ја притисне заразената рака со слушалки. За разлика од „успешните“ паразити, не треба да убива луѓе за храна — како дел од телото на Шиничи, тој се храни преку размената на материи на неговото тело. Но како и сите паразити, Миги е целосно лишен од емоции. Неговиот главен принцип е преживување со какви било средства (најчесто неприфатливи за Шиничи): избегнување борби со „успешни“ паразити и користење на толпата како „човечки штит“, како и убивање луѓе што го разоткриле. Поточно, тој само го штити Шиничи поради ризикот од одбивање доколку се смени со друг сопственик. Сепак, Миги активно го истражува „светот на луѓето“ — многу чита, општи со Шиничи и ја прави домашната задача за него. До крајот на мангата, Миги станува почовечен.

Сатоми Мурано (јап. 村野 里美) — најдобрата пријателка на Шиничи. Во текот на мангата, двајцата развиваат љубовна врска, поттикната од меѓусебното сочувство, но задушена од метаморфозите во психата на Шиничи предизвикани од неговата симбиоза со Миги и неговите животни искушенија, како и од сопствените стравови за чудовишноста на неговата природа. До последниот том, Сатоми нема поим за паразитот што живее во Шиничи сѐ додека не се разбуди како одговор на емотивниот страв на Шиничи да ја изгуби за да ѝ го спаси животот.

Реико Тамура (јап. 田村 玲子) — новата професорка по математика на Шиничи. Реико, како и Шиничи, е заразена со паразит, но нејзиниот паразит се наоѓа во нејзината глава, па нејзиното тело е потчинето на него. Благодарение на нејзината висока интелигенција, Реико брзо се вклопува во општеството. Во текот на мангата, ликот преминува од суштество без чувства во личност способна да покаже мајчинска грижа. Таа е една од првите интелигентни паразити со кои се сретнал Шиничи.

  1. The Top 50 Manga Series | Japan Probe Архивирано на 2 јули 2012 г.
  2. Zhang, Connie (June 8, 2007). „Parasyte (WideBan) Vol. #01“. Mania.com. Архивирано од изворникот на February 1, 2009. Посетено на January 22, 2021.
  3. Santo, Carlos (March 11, 2009). „Parasyte GN 6 - Review“. Anime News Network. Архивирано од изворникот January 26, 2021. Посетено на January 22, 2021.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]