Парадокс (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Парадокс)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Парадокс е тврдење коешто самото си противречи и се коси со логиката. На пример: Дали одговорот на ова прашање е „не“?.

„Парадокс“ може да се однесува и на: