Парада (филм од 1974)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Парада“ (Parade) — француско-шведски филм од 1974 година, во режија на Жак Тати (Jacques Tati), кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Жак Тати, Карл Космајер (Karl Kossmayer) и Пјер Брама (Pierre Bramma). Ова е последниот филм на славниот режисер Тати, кој се појавува и во улогата на кловн.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот ги прикажува доживувањата на две деца кои успеваат да се вовлечат за завесата на еден мал циркус...

Наводи[уреди | уреди извор]