Парадајс (Калифорнија)

Координати: 39°45′35″N 121°37′19″W / 39.75972° СГШ; 121.62194° ЗГД / 39.75972; -121.62194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Парадајс
Град
Знак на влезот од градот
Знак на влезот од градот
Знаме на ПарадајсАмблем на Парадајс
Амблем
Местоположба во Округот Бјут и Калифорнија
Местоположба во Округот Бјут и Калифорнија
Земја САД
Сојузна државаКалифорнија
ОкругОкругот Бјут
Основано (во системот)27 ноември 1979[1]
Управа
 • ГрадоначалникЏоди Џонс[2]
Површина[3]
 • Вкупна47.48 км2
 • Земјишна47.44 км2
 • Вода0.04 км2  0.08%
Население (2010)[4]
 • Вкупно26.218
 • проц. од (2016)26.551
 • Густина5,5/км2
Часовен појасТихоокеански (UTC-8)
 • Лете (ЛСВ)PDT (UTC-7)
ZIP код95967, 95969
Повикувачки број530
Мреж. местоtownofparadise.com

Парадајс (на англиски: Paradise) — град во округот Бјут во сојузната држава Калифорнија во САД, сместен во подножјето на планинскиот венец Сиера Невада, над североисточната долина Сакраменто.[5] Според пописот од 2010 година, градот е населен од 26.218 жители.

Голем дел од градот бил уништен од пожар на 8 ноември 2018 година, откако заедницата била погодена од брзо движечкиот шумски пожар Кемп Фајр во кој во еден ден загинаа најмалку 29 лица и биле уништени најмалку 6.713 објекти, од кои 6.453 биле домови.[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „California Cities by Incorporation Date“. California Association of Local Agency Formation Commissions. Архивирано од изворникот (Word) на October 17, 2013. Посетено на March 27, 2013.
  2. „Town Council“. Town of Paradise. Посетено на May 10, 2015.
  3. „2016 U.S. Gazetteer Files“. United States Census Bureau. Посетено на Jun 28, 2017.
  4. „Paradise (Town) QuickFacts“. United States Census Bureau. Архивирано од изворникот на 2015-04-17. Посетено на May 10, 2015.
  5. 5,0 5,1 5,2 Geographic Names Information System (GNIS) details for Paradise, California; United States Geological Survey (USGS); January 19, 1981.
  6. „Death toll jumps to 23 as 'challenging' Camp Fire pushes toward Lake Oroville“. The Sacramento Bee. November 10, 2018. Архивирано од изворникот на November 10, 2018.
  7. St. John, Paige; Phillips, Anna; Tchekmedyian, Alene. 'Mass devastation' as fire destroys at least 1,000 structures in Northern California town of Paradise“. Los Angeles Times.