Папенхајм (држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Господство (Грофовија) Папенхајм
Herrschaft (Grafschaft) Pappenheim
вазален
Arms of Swabia.svg
1030 – 1806


Грб

Главен град Папенхајм
Уредување кнежевство
Историски период среден век
 -  основање на господството околу 1030
 -  поделено на четири 1439
 -  поделено на две 1558
 -  издигнато во грофовија 1628
 -  наследен Штилинген
од Фирстенберг

1629
 -  медијатизирано кон Баварија 1806

Папенхајм (германски: Pappenheim) — мала средновековна држава во западна Баварија, во денешна Германија, сместена на реката Алтмил, помеѓу Тројхтлинген и Золнхофен и јужно од Вајсенбург. Папенхајм станало господство околу 1030 година и било издигнато во грофовија во 1628 година.

Папенхајм било поделено двапати: најпрвин меѓу себе, Алецхајм, Грефентал и Тројхтлинген во 1439 година; и помеѓу себе и Штилинген во 1558 година. Папенхајм ги припоил кон себе: Алецхајм во 1697 година; Грефентал во 1536 година и Тројхтлинген во 1647 година. Штилинген бил наследен од семејството Фирстенберг во 1639 година. Папенхајм бил медијатизиран кон Баварија во 1806 година.

Шефови на држава[уреди | уреди извор]

Кнезови на Папенхајм (околу 1030–1628)[уреди | уреди извор]

 • Хајнрих I (околу 1030–?)
 • Хајнрих II
 • Хјанрих III
 • Ернест (?–1170)
 • Хајнрих I (1170–93)
 • Рудолф I (1193–1221)
 • Фридрих (1221–40) со...
  • Рудолф II (1221–33)
 • Хајнрих III (1240–78)
 • Хајнрих IV (1278–1318)
 • Рудолф I (1313–1335)
 • Рудолф II (1335–1345)
 • Хајнрих V (1345–1387)
 • Хаупт I (1387–1409)
 • Хаупт II (1409–39) со...
  • Зигисмунд (1409–1436)
 • Хајнрих (1439–82)
 • Вилијам (1482–1508)
 • Јоаким (1508–1536)
 • Волфганг I (1536–58)
 • Кристофер (1558–1569) со...
  • Филип (1558–1519) и...
  • Волфганг II (1558–1585) и...
 • Волфганг Кристофер (1585–1628)

Грофови на Папенхајм (1628–1806)[уреди | уреди извор]

 • Волфганг Кристофер (1628–1635)
 • Волфганг Филип (гроф на Алецхајм) (1628–1671)
 • Карл Филип Густав (1671–1692)
 • Лудвиг Франц (1692–1697)
 • Кристијан Ернест (гроф на Алецхајм) (1697–1721) со...
  • Јохан Фридрих (гроф на Алецхајм) (1697–1731) и...
  • Фридрих Ернест (1721–1725) и...
  • Алберт Лудвиг Фридрих (1725–1733)
 • Фридрих Фердинанд (1733–1773)
 • Јохан Фридрих Фердинанд (1773–1792)
 • Карло Теодор Фридрих Франц (1792–1806)
  • Фридрих Вилијам (регент) (1792–1797)

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 48°56′5″N 10°58′28″E / 48.93472° СГШ; 10.97444° ИГД / 48.93472; 10.97444