Пандулф Втори на Беневенто

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пандулф Втори Стариот бил принц на Беневенто од 981 и принц на Капуа од 1008 или 1009 до нивниот смрт во 1014. Тој бил син на Ландулф Трети кој бил ко-принц од 959 до 968.

После смпртта на такто му, чичкото на Пандулф, Пандулф Приви, даде Беневенто и Капуа на Ландулф Четврти во 981. Но во истата година, Ландулф бил принуден да го подели кнежевството и Пандулф добие Беневенто.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Caravale, Mario (ed). Dizionario Biografico degli Italiani: LXIII Labroca – Laterza. Рим, 2004.
Претходник
Ландулф Четврти
Принц на Беневенто
981 – 1014
Наследник
Ландулф Петти
Претходник
Ландулф Шести
Принц на Капуа
1008 – 1014
Наследник
Пандулф Четврти