Панголин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pangolins[1]
Sunda Pangolin, Manis javanica
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Инфракласа: Eutheria
Надред: Laurasiatheria
Ред: Pholidota
Weber, 1904
Семејство: Manidae
Gray, 1821
Род: Manis
Linnaeus, 1758
Species

Manis culionensis
Manis gigantea
Manis temminckii
Manis tricuspis
Manis tetradactyla
Manis crassicaudata
Manis pentadactyla
Manis javanica

Панголин претставува особен цицач прекриен со лушпи. Се храни со мравки, а лушпите му го заштитуваат телото од каснувањето на овие инсекти.

Наводи[уреди | уреди извор]