Панамско чудовиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панамско чудовиште
Слични суштестваМонтаук, кафеногрлен мрзливец
Првпат забележаносептември 2009
ЗемјаПанама

Панамско чудовиште е назив кој се однесува на суштество фотографирано блиску до градот Серо Азул во Панама во септември 2009 година. Бидејќи суштеството е откриено, наводно го убила група на тинејџери. Многумина оваа случка ја поврзуваат со настанот кој се случил во јули 2008 година кога на брегот на населеното место Монтаук се појавил леш на чудно суштество. Тоа суштество е наречено Монтаучко чудовиште. Овие две случки за некои се доволен доказ дека постојат вонземјани или пак дека тоа се некои суштества за кои науката никогаш не слушнала. Лешот подоцна бил закопан[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Montauk Monster“. Snopes.com. 18. 5. 2010. конс. 5. 4. 2011.. 
  2. Valle, Sabrina (9 November 2009). „Panama "Alien" Really a Dead, Bloated Sloth“. National Geographic. конс. 5. 4. 2011..