Прејди на содржината

Паладијански вили на Венето

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градот Виченца и паладијанските вили на Венето — збирка дела на Андреја Паладио и неговите ученици воведени на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО во 1994, која била проширена со нови вили две години подоцна. Освен историскиот центар на Виченца, во венетски паладијански вили спаѓаат:

Вила Капра „Ла Ротонда“ во Виченца
Фасадата на палацо Кјерикати

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]