Паладијански вили на Венето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Градот Виченца и паладијанските вили на Венето — збирка дела на Андреја Паладио и неговите ученици воведени на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО во 1994, која била проширена со нови вили две години подоцна. Освен историскиот центар на Виченца, во венетски паладијански вили спаѓаат:

Фасадата на палацо Кјерикати

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]