Палавански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палавански јазици
Географска
распространетост:
Палаван
Класификација:австронезиски
Гранки:

Палаванските јазици се подгрупа на филипинските јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат на Палаван на Филипините.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат јазиците[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]