Палаваниски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палаваниски јазици
Географска
распространетост:
Миндоро и Палаван
Класификација:австронезиски
Гранки:
јужномангијански
каламијански
палавански

Палаваниските јазици се подгрупа на филипинските јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат на Миндоро и Палаван на Филипините.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат следните јазици[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]