Паеља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паеља
01 Paella Valenciana original.jpg
Паеља од Валенсија
Дел од оброкотглавно
РегионВаленсија
Главни состојкиориз
Варијантиповеќе
Други информациипопуларно:
Светско познат
Паеља со морски плодови

Паеља, [1] или исто така оризова паеља, [2] (од Валенсија паела, што значи тава и се однесува на садот со кој е направен рецептот и кој му дава име, а тоа пак произлегува од латинска патела ) [3] е рецепт базиран на ориз, кој потекнува од Валенсија, денес многу популарен низ Шпанија, како и во други земји како Аргентина. Во овој рецепт оризот се готви заедно со друга храна во тава, генерално широка и со рачки. Името Паеља се однесува и на рецептот или на садот варен што се користи за неговото подготвување, [1] иако вториот исто така се нарекува Паеља, [4] [3] термин кој првично се смета за неточен, но со самата употреба е прифатен на шпански. [2] Тоа е јадење од скромно потекло, опишано за првпат во Шпанија во областа на Албуфера во Валенсија. [5] [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Шаблон:Cita DLE
  2. 2,0 2,1 „paella o paellera“. Fundéu. конс. 12 de mayo de 2018. 
  3. 3,0 3,1 El recipiente - lapaella.net
  4. Шаблон:Cita DLE
  5. Luján, Néstor, Juan Perucho (2003). El libro de la cocina española, Tusquets, pp. 319-342.
  6. Davidson, Alan; Helen Saberi (2006) (на inglés). The Oxford Companion to Food (2ª издание). Oxford. ISBN 0192806815.