ПУ „Страшо Пинџур“ - Војшанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Пинџур

Поглед на подрачното основно училиште „Страшо Пинџур“
Поглед на подрачното основно училиште „Страшо Пинџур“
Место
Општина: Општина Неготино
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Војшанци
Адреса: с. Војшанци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Војшанци; скратено: ПООУ „Страшо Пинџур“) — подрачно основно училиште во селото Војшанци, составен дел на истоименото училиште од градот Неготино.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Војшанци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. македонски: ОУ „Страшо Пинџур“ - Неготино. Посетено на 14 октомври 2021.

Координати: 41°28′35″N 22°9′55″E / 41.47639° СГШ; 22.16528° ИГД / 41.47639; 22.16528