ПУ „Димитар Влахов“ - Долно Дупени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Димитар Влахов“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Ресен
Наречено по: Димитар Влахов
Нас. место: Долно Дупени
Адреса: с. Долно Дупени
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Димитар Влахов“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Димитар Влахов“ - Долно Дупени; скратено: ПООУ „Димитар Влахов“) — подрачно основно училиште во селото Долно Дупени, составен дел на истоименото училиште од селото Љубојно.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Димитар Влахов.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Долно Дупени, на самото сретсело.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ Димитар Влахов Љубојно“. ОУ „Димитар Влахов“ - Љубојно. Посетено на 16 април 2019.

Координати: 40°52′29″N 21°07′12″E / 40.87472° N; 21.12000° E / 40.87472; 21.12000