Охридски топчест сунѓер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ochridaspongia rotunda[1]
Ohridospongia rotunda.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Porifera
Класа: Demospongiae
Ред: Haplosclerida
Семејство: Malawispongiidae
Род: Ochridaspongia
Вид: O. rotunda
Биномен назив
Ochridaspongia rotunda
(Arndt, 1937)

Охридскиот топчест сунѓер претставува една од најинтересните реликтни форми во езерото. Во Охридското Езеро живеат и други видови сунѓери кои се пораспространети. Меѓутоа, охридскиот тркалезен сунѓер научниците го споредуваат единствено со ендемичните сунѓери во Тибериското Езеро на Блискиот Исток и во Бајкалското Езеро во Сибир. Заклучокот на научниците е дека охридските, бајкалските и тибериските сунѓери претставуваат многу стари остатоци од некогашниот жив свет од евроазиската област што се сочувале до денес, секој вид во своето езерско живеалиште.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ochridaspongia rotunda“. World Register of Marine Species. конс. 18 September 2012.