Орфанска кула

Координати: 40°24′50″N 23°45′13″E / 40.4140° СГШ; 23.7535° ИГД / 40.4140; 23.7535
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орфанска кула
Πύργος Ορφανού
Карта
МестоГомати, Касандриско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°24′50″N 23°45′13″E / 40.4140° СГШ; 23.7535° ИГД / 40.4140; 23.7535
Историја
ИзграденoXIV - XV век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини

Орфанска кула (Гоматска или Светиатанасиска кула; грчки: Πύργος Ορφανού, Πύργος Γοματίου, Πύργος Αγίου Αθανασίου) — средновековна одбранбена кула кај селото Гомати, Касандриско, Егејска Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кулата е сместена во подножјето на ридот Пајвуни, дел од планината Какавос, на 4 км западно од Гомати, на местото кајшто се наоѓало самото село сè до земјотресот од 1932 г.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Кулата веројатно е изградена на почетокот на XV век, кога Гомати било владение на Великата Лавра или малку порано во XIV век. Веројатно е срушена од земјотресот во 1932 г.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Во архитектонски поглед, оваа кула е слична на Санската кула. Основата зафаќа површина од 7 × 6 м. Највисоките зачувани делови достигаат 7 м. Градбата имала три ката, со вкупна висина од 10 м. Во средината на релативно подобро зачуваниот западен ѕид има отвор од 1,5 м кој служел како влез. Кај овој тип на кули влезот е подигнат 5-6 метри од тлото, и до него се пристапува со расклопни скалила.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Πύργος Ορφανού“. Ελληνικά Κάστρα. Занемарен непознатиот параметар |достъп_дата= (help)