Оролик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оролик
Село
Skyline of Оролик
Земја Хрватска
Население (2001)
 • Вкупно578
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Оролик е село на источниот дел на Хрватска (Вуковарско-сремска жупанија) близу до границата со Србија. Србите се мнозинство во Оролик.