Организација „Трамп“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Организација „Трамп“ е група од околу 500 деловни субјекти од кои Доналд Трамп е единствен или главен сопственик.[1] Околу 250 од овие субјекти го користат името Трамп.[2][3] Организацијата е основана во 1923 година од бабата на Доналд Трамп, Елизабет Христос Трамп и таткото Фред Трамп. Доналд Трамп започна да го води во 1971 година, преименувана во околу 1973 година, а раководството им го предаде на своите деца во 2017 година.

Организацијата Трамп, преку своите различни составни компании и партнерства, има или имала интереси за развој на недвижен имот, инвестирање, брокерство, продажба и маркетинг и управување со имот. Субјектите на Организацијата Трамп поседуваат, работат, инвестираат и развиваат станбени недвижнини, хотели, одморалишта, станбени кули и терени за голф во разни земји.[2][3][4] Тие исто така работат или работеле во градежништво, угостителство, казина, забава, издаваштво книги и списанија, радиодифузни медиуми, управување со модели, малопродажба, финансиски услуги, храна и пијалаци, деловно образование, патување преку интернет, комерцијални и приватни авијации и салони за убавина.[5][6] Субјектите на Организацијата Трамп ја поседуваат и Њујорк телевизиска компанија за производство која ја произведе реалната телевизиска франшиза The Apprentice.[7] Пазарното работење вклучува модна облека, накит и додатоци, книги, мебел за домаќинства, производи за осветлување, текстил и додатоци за постелнина, постелнини, производи за мирис на домови, мали кожни производи, вотка, вино, вирус, ѓубре, стекови, чоколади и шишиња пролет вода.[8]

Бидејќи финансиските извештаи на имотот на Организацијата Трамп и личните даночни пријави на Доналд Трамп се и приватни, нејзината вистинска вредност не е јавно позната, иако се направени широк спектар на проценки. Трамп јавно објави мала дефинитивна финансиска документација за да ги потврди своите побарувања за проценка.[9][10]

Светската кула на Трамп во Обединетите нации Плаза
Меѓународниот хотел и кула Трамп (Њујорк) во Колумбовиот круг
лево Национален голф клуб Трамп, Лос Анџелес
Терен за голф Трамп Турбери, Шкотска
Интернационален хотел Трамп, Лас Вегас
Поранешниот меѓународен хотел и кула на Трамп, Торонто
Поранешниот меѓународен хотел и кула на Океанскиот клуб Трамп Океан, Панама

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Morgan, Lewis & Bockius LLP. „Status of U.S. federal income tax returns“ (PDF). The Trump Organization. Архивирано од изворникот (PDF) на October 7, 2016. Посетено на October 7, 2016.
  2. 2,0 2,1 Zurcher, Anthony (July 23, 2015). „Five take-aways from Donald Trump's financial disclosure“. BBC. Архивирано од изворникот на January 24, 2016. Посетено на January 17, 2016.
  3. 3,0 3,1 Garver, Rob (July 24, 2015). „7 Revelations from Donald Trump's Financial Disclosure“. CNBC. Архивирано од изворникот на January 26, 2016. Посетено на January 17, 2016.
  4. Lisa, Andrew (August 21, 2015). „How Donald Trump brings in over $250M a year“. Las Vegas Review-Journal (GoBankingRates.com). Архивирано од изворникот на January 26, 2016. Посетено на January 17, 2016.
  5. „21 Unusual Facts About Billionaire Politician Donald Trump“. Inc.com. Архивирано од изворникот на January 28, 2016. Посетено на January 17, 2016.
  6. Yanofsky, David (July 22, 2015). „A list of everything Donald Trump runs that has his name on it“. Quartz. Архивирано од изворникот на January 9, 2016. Посетено на January 16, 2016.
  7. Epstein, Reid J.; Heather Haddon (August 11, 2015). „Donald Trump Is Frugal With His Cash in Republican Presidential Race“. The Wall Street Journal. Архивирано од изворникот на January 26, 2016. Посетено на January 17, 2016.
  8. „The Trump Organization LLC“. Bloomberg Businessweek. Архивирано од изворникот на November 23, 2010. Посетено на January 15, 2015.
  9. Tully, Shawn (March 3, 2016). „Trump Once Said Some Amazing Things About His Net Worth Under Oath“. Fortune. Архивирано од изворникот на April 21, 2018. Посетено на April 20, 2018.
  10. O'Brien, Timothy L. (October 19, 2015). „How Much Is Trump Worth? Depends on How He Feels“. Newsweek. Архивирано од изворникот на April 21, 2018. Посетено на April 20, 2018.