Операција Атлантис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Атлантис или Операција Атлантис (англиски: Operation Atlantis) беше проект воден од страна на Вернер Штифел чија цел беше да се создаде една потполно либерална држава во меѓународни води. Операцијата започна така со изградба на бодот Liberty кој бил направен од цемент и железо и во декември 1971 тргнал од реката Хадсон. Пловел некаде до Бахамите, кога дошло до големо невреме и еден ураган сосема го уништил (1).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]