Опатиски комплекс во Цервинск над Висла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Опатиски комплекс во Цервинск над Висла
Czerwinsk3.jpg
Основни податоци
Место Цервинск над Висла, Полска
Припадност Римокатоличка црква
Статус активна

Опатискиот комплекс во Цервинск над Висла (полски: ?) е комплекс од цркви кој се наоѓа во Цервинск над Висла, Полска. Комплексот бил изграден во 12 век во стил на романиката.

Наводи[уреди | уреди извор]