Опатиски комплекс во Цервинск над Висла

Координати: 52°24′N 20°19′E / 52.400° СГШ; 20.317° ИГД / 52.400; 20.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Опатиски комплекс во Цервинск над Висла
Основни податоци
МестоЦервинск над Висла, Полска
ПрипадностРимокатоличка црква
Статусактивна

Опатискиот комплекс во Цервинск над Висла (полски: ?) е комплекс од цркви кој се наоѓа во Цервинск над Висла, Полска. Комплексот бил изграден во 12 век во стил на романиката.

Наводи[уреди | уреди извор]

52°24′N 20°19′E / 52.400° СГШ; 20.317° ИГД / 52.400; 20.317