Онда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Онда
Општина и паланка
Панорама на Толима
Панорама на Толима
Знаме на ОндаАмблем на Онда
Амблем
Прекар(и): „Градот на мостовите“
Местоположба на општината/паланката Онда во департманот Толима.
Местоположба на општината/паланката Онда во департманот Толима.
Држава Колумбија
ДепартманТолима
Управа
 • ГрадоначалникАлберто Арсе Камачо
Површина
 • Вкупна309 км2 (119 ми2)
Надм. вис.&10000000000000229000000229 м
Население (Попис 2018[1])
 • Вкупно23.616
 • Густина76/км2 (200/ми2)

Онда (шпански: Honda) ― паланка и општина во департманот Толима во Колумбија. Населението во општината било 23,616 жители според пописот во 2018 година. Заедно со Либано, Онда е седиште на римокатоличката епархија во Либано-Онда. Главните индустрии на Онда се туризам, риболов и сточарство.

Топоними (потекло на името)[уреди | уреди извор]

Онда го носи своето име од Ондаимас, домородното население кое живеело на бреговите на реката Магдалена и регионот каде што лежи градот денес.

Онда се нарекува „Градот на мостовите“ со повеќе од 40 од мостовите на реките Магдалена, Гуали, Гуарино и Квебрада Сека. Исто така се нарекува „Град на мирот“ бидејќи го избегнал од најголемиот дел од насилството во 1950-тите.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Онда и Магдалена во чело

Онда била основана на 24 август 1539 година од Франциско Нуњес Педросо. „Златното доба“ на градот било помеѓу 1850 и 1910 година кога реката Магдалена претставувала единствен пат за превоз помеѓу карипскиот брег и внатрешниот град Богота. Градот бил главно речно пристаниште на земјата и целата увезена стока и производи пристигале во Богота преку пристаништето Онда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Censo Nacional de Población y Vivienda 2018“ (шпански). Посетено на 23 April 2020.
  2. „HONDA: "Ciudad de la Paz", "Ciudad de los Puentes" (шпански). Informativo Colombiano. Архивирано од изворникот на 2018-02-05. Посетено на 23 февруари 2021.