Оливие Кесен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оливие Кесен
Кесен на Енеко Тур 2007.
Лични податоци
Цело име Оливие Кесен
Роден 30 април 1983 (1983-04-30) (32 г.)
Намир, Белгија
Висина 1,95 м
Маса 82 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Пензиониран
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Помошник
Професионални клубови
2005
2006–2014
Р.А.Г.Т. Семенсес
Давитамон-Лото
Значајни победи
ГП Гери Кнетеман (2007)
Последна промена
15 октомври 2014

Оливие Кесен (француски: Olivier Kaisen; р. 30 април 1983) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално од 2005 до 2014 година. На 10 февруари 2014 година било објавено дека Кесен бил приморан од здравствени причини да се повлече од велосипедизмот, поради кардиоваскуларни проблеми.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2002
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2003
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2004
1. Хроно де Хербје под 23 години
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2005
2. Краен пласман Тур де Валони
5. Хроно де Хербје
10. Хроно Шампеноа
2006
3. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
2007
1. ГП Гери Кнетеман
8. Фландриско првенство
10. Хроно де Насионс
2009
1. Етапа 5 Трка околу Турција
2011
5. Краен пласман Трка околу Пекинг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кесен се откажува од велосипедизмот“, „Лото-Белисол“, Belgian Cycling Project, 10 февруари 2014 (конс. 15 февруари 2014).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]