Прејди на содржината

Олег Јевенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Oleg Yevenko
Yevenko with the Lake Erie Monsters in 2015
Роден 21 јануари 1991(1991-01-21)(33 г.)
Minsk, Byelorussian SSR, USSR
Висина 6 ст 7 ин (201 cм)
Тежина 238 lb (108 kg; 17 st 0 lb)
Позиција Defence
Шутови Left
Екипа во KHL
Поран. екипи
Free Agent
Adirondack Flames
Cleveland Monsters
Stockton Heat
Dinamo Minsk
Traktor Chelyabinsk
Spartak Moscow
Репрезентација  Белорусија
НХЛ-селекција Undrafted
Играчка кариера 2015– 

Алех Јевенка ( белоруски : Алег Евенка роден на 21 јануари 1991 година), попознат како Олег Јевенко ( руски : Олег Евенко), е белоруски бранител во хокеј на мраз кој моментално е неограничен слободен агент . Тој неодамна играл со Спартак Москва од Континенталната хокеарска лига (КХЛ).

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Олег играл две години со Фарго Форс на УСХЛ и бил популарен играч познат по својата дефанзивна игра, тешки удари и борбени вештини. Јевенко играл на колеџ хокеј со UMass Minutemen . По завршувањето на својата сениорска година на УМасс, тој потпишал аматерски проба со Адирондак Флејмс од АХЛ за да ја заврши сезоната 2014-15 .[1] Јевенко останал без голови во 4 натпревари со Flames.

На 29 јуни 2015 година, Јевенко потпишал едногодишен договор за АХЛ со Лејк Ири Чудовишта, филијала на Колумбус Блу Јакети .[2] Откако добил покана за тренинг кампот на Сините јакни за 2015 година, Јевенко го импресионирал клубот за да заработи едногодишен, двонасочен договор за НХЛ на 1 октомври 2015 година.[3]

По завршувањето на неговиот почеток на договорот со Сините јакни, на Јевенко не му била дадена понуда како ограничен слободен агент на 26 јуни 2017 година.[4] Како слободен агент, Јевенко се одлучил да продолжи во АХЛ, враќајќи се во организацијата Калгари Флејмс со потпишување едногодишен договор со Стоктон Хит и согласна на покана да учествува во тренинг кампот Флејмс. На 19 септември 2017 година, Јевенко бил прекомандуван од пламенот на Хит.[5] Во сезоната 2017-18, Јевенко бил ограничен на само 23 натпревари како длабочина до сината линија на Хит, придонесувајќи со 3 асистенции.

Како слободен агент Јевенко ја завршил својата кариера во Северна Америка потпишувајќи едногодишен договор со родниот клуб, РК Динамо Минск од КХЛ на 2 мај 2018 година [6]

По две сезони во неговата родна Белорусија, Јевенко го напуштил Динамо Минск како слободен агент, продолжувајќи во КХЛ на едногодишен договор со рускиот клуб, Трактор Челјабинск на 8 мај 2020 година [7]

Јевенко го напуштил Трактор Чељабинск по завршувањето на неговиот договор, одлучувајќи да продолжи во КХЛ со РК Спартак Москва со потпишување на едногодишен договор како слободен играч на 18 јуни 2021 година [8]

Интернационална игра[уреди | уреди извор]

Јевенко бил именуван за машкиот национален тим за хокеј на мраз на Белорусија за натпреварување на Светското првенство IIHF 2014 година .[9]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Редовна сезона и плеј-оф[уреди | уреди извор]

Регуларна сезона Пле-оф
Сезона Тим Лига GP G A Поени PIM GP G A Поени PIM
2009–10 Fargo Force USHL 49 4 5 9 119 13 1 0 1 26
2010–11 Fargo Force USHL 52 4 4 8 197 3 0 0 0 4
2011–12 UMass-Amherst HE 33 1 2 3 38
2012–13 UMass-Amherst HE 31 0 1 1 55
2013–14 UMass-Amherst HE 32 0 1 1 67
2014–15 UMass-Amherst HE 36 0 5 5 51
2014–15 Adirondack Flames AHL 4 0 0 0 14
2015–16 Lake Erie Monsters AHL 54 1 3 4 152
2016–17 Cleveland Monsters AHL 49 0 5 5 90
2017–18 Stockton Heat AHL 23 0 4 4 79
2018–19 Dinamo Minsk KHL 44 2 1 3 67
2019–20 Dinamo Minsk KHL 48 2 4 6 91
2020–21 Traktor Chelyabinsk KHL 41 0 2 2 71 2 0 0 0 0
2021–22 Spartak Moscow KHL 29 1 2 3 20 5 0 0 0 8
AHL вкупно 130 1 12 13 335
KHL вкупно 162 5 9 14 249 7 0 0 0 8

Меѓународен[уреди | уреди извор]

година Тим Настан Резултат GP Г А Поени PIM
2009 година Белорусија WJC18-D1 11-ти 5 0 2 2 6
2014 година Белорусија ВЦ 7-ми 8 0 2 2 6
2015 година Белорусија ВЦ 7-ми 8 0 0 0 2
2016 година Белорусија ВЦ 12-ти 7 0 0 0 12
2016 година Белорусија OGQ NQ 3 0 0 0 2
2017 година Белорусија ВЦ 13-ти 7 0 0 0 4
2019 година Белорусија WC-D1 18-ти 5 1 0 1 0
Јуниорски вкупно 5 0 2 2 6
Високи вкупно 38 1 2 3 26

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Flames sign Yevenko to amateur try-out“. Adirondack Flames. 2015-03-20. Посетено на 2015-03-20.
  2. „Craig, Vogelhuber, Ambroz and Yevenko signed for 2015–16“. Lake Erie Monsters. 2015-06-29. Архивирано од изворникот на 2015-07-02. Посетено на 2015-06-29.
  3. „Blue Jackets sign Oleg Yevenko to one-year contract“. Columbus Blue Jackets. 2015-10-01. Посетено на 2015-10-01.
  4. „Dansk, Yevenko not qualified“. Columbus Dispatch. 2017-06-26. Посетено на 2017-06-26.
  5. „Flames reduce roster by 21“. Calgary Flames. 2017-09-19. Посетено на 2017-09-19.
  6. „Signings and transfers for May 2“. Kontinental Hockey League (Russian). 2018-05-02. Посетено на 2018-05-02.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. „Oleg Yevenko strengthens Traktor“ (Russian). Traktor Chelyabinsk. 8 May 2020. Посетено на 8 May 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  8. „Oleg Yevenko signs contract with Spartak“ (Russian). HC Spartak Moscow. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  9. „Roster forming – 2014 WM – International Ice Hockey Federation IIHF“. International Ice Hockey Federation. 2014-05-08. Архивирано од изворникот на 2018-09-23. Посетено на 2014-05-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Biographical information and career statistics from Eliteprospects.com, or The Internet Hockey Database