Од Русија со љубов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Од Русија со љубов“
200п
film poster
Режисер Теренс Јанг
Продуцент Хари Салцмен
Алберт Р. Броколи
Сценарист Ијан Флеминг
Настапуваат Шон Конери
Даниела Бјанчи
Лоте Ленија
Роберт Шо
Педро Армендариз
Музика Џон Бери
Кинематографија Тед Мур
Монтажа Питер Р. Хант
Студио Danjaq
EON Productions
Дистрибутер United Artists
Премиера 10 октомври 1963 (1963-10-10)
Времетраење 111 минути
Држава Шаблон:Film UK
Јазик Англиски
Буџет 2 милиони $
Бруто заработка 78.9 милиони $
Претходен Др.Но
Следен Goldfinger

Од Русија со љубов е британски филм од 1963 година, вториот филм од серијалот за Џејмс Бонд. Режисер на филмот е Теренс Јанг, а во главните улоги играат: Шон Конери, Педро Армендариз, Ванеса Шо и Бернард Ли. Филмот, којшто е продуциран од Алберт Р. Броколи и Хари Салцман, е заснован врз истоимениот роман на Ијан Флеминг од 1957 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Меѓународната криминална организација „Спектра“, чиј член бил д-р Но, сака да му се одмазди на најдобриот британски таен агент - Бонд за убиството на д-р Но. Истовремено, во конзулатот на СССР во Истанбул се наоѓа најновата машина, наречена „Лектор“ за дешифрирање на тајни пораки, а британската тајна служба сака да дојде до неа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 856, 21.11.2014, стр. 26.