Одбојкарска федерација на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Одбојкарска федерација на Македонија

ФИВБ ранк 58
член на ФИВБ од 1993
Претседател Петар Јовановски [1]
Генерален секретар Зоран Карановиќ

Македонската одбојкарска федерација — врховно управувачко тело на одбојката во Македонија. Раководи со машките и женските професионални лиги, и со младинските одбојкарски лиги. Седиштето на федерацијата се наоѓа во Скопје[2].

Историја[уреди | уреди извор]

Основана е во 1946 година во рамките на Здружението за физичка култура на Македонија. Тоа била една од основачите на Светската одбојкарска федерација (ФИВБ) (со Белгија, Бразил, Египет, Франција, Холандија, Унгарија, Италија, Полска, Португалија, Романија, Уругвај и САД). На 13 февруари 1949 година македонската одбојска федерација стана независна спортска организација.


Наводи[уреди | уреди извор]