Огнена топка во Онтарио (2014)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 44°09′ N; 77°47′ W / 44.15° СГШ; 77.79° ЗГД / 44.15; -77.79

Огнена топка во Онтарио

На 4 мај 2014 година околу 16:17 часот (EDT) се појавила дневна светлина болид во близина на Онтарио, што резултирало со сјајна појава на метеор. метеороидот се проценува дека бил приближно 50–100 centiметарs (20–39 инчи) во пречник, се проценува дека експлозијата била еквивалентна на приближно 10–20 тони ТНТ. а патувал по траекторија од југозапад кон североисток[1].

Метеор со оваа големина влијанија втз Земјата околу двапати неделно.<ref name=thestar/ >

Метеорот бил доволно голем што можеби генерирал метеорити.

А расфрлено поле сè уште не е сместено, но би било низводно по темен лет.

Враќањата на Мтеоролошки радар сугерираат дека метеоритите можеби паднале во близина на Кодрингтон.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Модерни настани со влијание

2014 година во вселената