Прејди на содржината

Обичен шаренец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црнооки шаренац
Научна класификација
Нерангирано: Arthropoda
Ред: Lepidoptera
(Linnaeus, 1758)
Род: Melitaea
Вид: -{M. cinxia}-
Црнооки шаренац
Горња страна
Доња страна крила
Научна класификација
Царство:
Тип:
Класа:
Ред:
Породица:
Род:
Врста:
Биномно име


Синоними

Обичен шаренец [4] ( латински: Melitaea cinxia) е вид на пеперутки од семејството шареници ( лат. ).

Опис[уреди | уреди извор]

Овој вид се одликува со црни точки на полињата покрај работ на задното крило. Овие полиња не се испакнати од ниту една страна, така што можете да го разликувате овој вид од крупноокиот шаренец.[5] Распонот на крилата изнесува 38-43 мм.[6]

Распространетост и живеалиште[уреди | уреди извор]

Населува многу ливадски живеалишта, области во близина на шума, ниви и населби. Чести се пеперутките во поголемиот дел од Европа, најмасивно од пролетта.

Хранливи растенија[уреди | уреди извор]

Хранливото растение е од родот Боквица ().

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Denis & Schiffermüller, 1775 Ank. syst. Schmett. Wienergegend : 179
  2. Savela, Markku. Melitaea Fabricius, 1807”. Lepidoptera and Some Other Life Forms. Посетено на 1. 6. 2017. 
  3. Melitaea cinxia (Linnaeus, 1758)”. Inventaire National du Patrimoine Naturel (на језику: French). Посетено на 1. 6. 2017. 
  4. „Српски називи дневних лептира (Lepidoptera: Nymphalidae)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 26. 06. 2013. Посетено на 28. 04. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  5. Поповић, Милош; Ђурић, Милан (2011). Дневни лептири Србије приручник. Београд: ХабиПрот. ISBN 978-86-912033-1-3.
  6. „Alciphron – врста Melitaea cinxia. www.alciphron.habiprot.org.rs. Посетено на 7. 3. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)