Обид за атентат на Габриела Гифордс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тусонски атентат
Место каде се случил инцидентот
Location of the shooting
Место Тусон)
Координати 32°20′09.5″ СГШ 110°58′30.5″ ЗГД / 
Датум 8 јануари 2011
10 a.m. (локално време) (UTC-7)
Цел Габриела Гифордс
Употребено оружје 9mm Glock model 19 pistol
Мртви 6[1]
Повредени 14[2]
Осомничен сторител Џаред Лугнер[3]

Атентатот или обидот за атентат во се случил на 8 јануари 2011 година во градот Тусон, Аризона, САД.

Најмалку шест лица биле убиени, а 13 биле повредени, меѓу кои и конгресменката Габриела Гифордсод страна на 22-годишниот Џаред Лугнер, кој отворил оган врз луѓето кои пред супер маркетот "Сејфвеј" во градот Тусон-Аризона ја поздравувале Гифордс. Таа, како конгресмен на Демократската партија од таа држава, сакала да им се обрати на насобраните граѓани, кога наеднаш зад нејзиниот грб се зачуле истрели од автоматско оружје. Гифордс веднаш била погодена во глава и паднала како покосена. Таа сеуште се наоѓа во критичка состојба[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arizona Congresswoman Giffords shot; doctors 'optimistic' about recovery chances“, „The Arizona Republic“, 8 јануари 2011 (посет. 8 јануари 2011 г).
  2. CNN Wire Staff. „Congresswoman's responses after Arizona shooting called encouraging“, „CNN“, 9 јануари 2011 (посет. 9 јануари 2011 г).
  3. Craig Kanalley (8 јануари 2011). „Jared Lee Loughner Identified As Gabrielle Giffords Shooter“. The Huffington Post. http://www.huffingtonpost.com/2011/01/08/jared-lee-loughner-gabrielle-giffords-shooter_n_806243.html. посет. 8 јануари 2011 г. 
  4. „Убил шестмина и застрелал конгресменка“ (на македонски). http://www.time.mk/read/1a233a490f/a89c933778/index.html. посет. 10 јануари 2011 г.