Обергренинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Обергренинген е општина во германската сојузна држава Баден-Виртемберг. Станува збор за една од 42 општински средишта на округот Осталб. Според проценките од 2010 година, во општината живееле 426 жители. Има регионална шифра (AGS) 8136049.

Положај општине у округу Осталб

Обергренинген се наоѓа во сојузната држава Баден-Виртемберг во округот Осталб. Општината се наоѓа на надморска височина од 500метри. Површината на општината изнесува 5,9кm². Во самото место, според проценките од 2010 година, живееле 462 жители. Просечната густина на населеност е 79ж/кm².