ОУ „Синиша Стоилов“ - Зрновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синиша Стоилов

Zrnovci skolo.jpg
Место
Општина: Зрновци
Нас. место: Зрновци
Основни информации
Директор: Кирчо Горгиев
Настава на: македонски
Контактни информации

„Синиша Стоилов“основно училиште во Зрновци, општина Зрновци[1]. Основано е под името Тодор Арсов, во чест на борецот во НОБ, но во 2009 година е преименувано во чест на локалниот бранител од конфликтот во 2001 година, Синиша Стоилов. Главното училиште се наоѓа во село Зрновци, каде настава посетуваат ученици од Зрновци од прво до деветто одделение и ученици од Мородвис и Видовиште од шесто до деветто одделение. Подрачните училишта се наоѓаат во село Мородвис и во село Видовиште, но во моментов наставата се одржува само во училиштето во Мородвис, каде учат и ученици од соседното село Видовиште, и посетуваат настава од прво до петто одделение.

Спортската сала во село Зрновци е во склоп на основното училиште и таа служи за одржување на наставата по физичко образование и други школски и воншколски активности и настани.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]