ОУ „Петар Поп Арсов“ - Богомила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Петар Поп Арсов“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Чашка
Наречено по: Петар Поп Арсов
Нас. место: Богомила
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Петар Поп Арсов“ (официјално: Основно општинско училиште „Петар Поп Арсов“ - Богомила; скратено: ООУ „Петар Поп Арсов“) — единствено основно училиште во селото Богомила и едно од трите основно училишта во Општина Чашка.[1] Училиштето се наоѓа во повисоката зона од селото Богомила.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во рамките на општинското основно училиште „Петар Поп Арсов“ се наоѓаат и три подрачни основни училишта од прво до петто одделение, а чии ученици подоцна наставата ја продолжуваат во средишниот објект на училиштето во селото Богомила. Овие училишта се:

  1. Подрачно основно училиште „Петар Поп Арсов“ во село Извор
  2. Подрачно основно училиште „Петар Поп Арсов“ во село Согле
  3. Подрачно основно училиште „Петар Поп Арсов“ во село Ореше

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Образование“. Општина Чашка. Посетено на 2 август 2018.

Координати: 41°35′25″N 21°28′17″E / 41.59028° N; 21.47139° E / 41.59028; 21.47139