ОУ „Гоце Делчев“ - Љубанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ОУ "Гоце Делчев" - Љубанци)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Гоце Делчев“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Бутел
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Љубанци
Адреса: ул. 7, бр. 90, с. Љубанци
Основни информации
Основано: 1866
Настава на: македонски
Контактни информации
Телефон 02/2661-250

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Љубанци; скратено: ООУ „Гоце Делчев“) — централно основно училиште во селото Љубанци. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Љубанци.

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Љубанци.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било реновирано во 2013 година. При тоа биле заменети сите прозорци и врати.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пуштено во употреба реновираното ОУ „Гоце Делчев" во Љубанци“. Бриф. 31 октомври 2013. Посетено на 4 март 2020.

Координати: 42°6′21″N 21°27′16″E / 42.10583° N; 21.45444° E / 42.10583; 21.45444