Прејди на содржината

Нутеле

Координати: 14°03′47″S 171°25′23″W / 14.063° ЈГШ; 171.423° ЗГД / -14.063; -171.423
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед од плажата Лаломану, 2007 г.
Нутеле, лево.

Нукутеле (самоански: Nuʻutele) е остров во Самоа. Островчето е ненаселено.

Опис[уреди | уреди извор]

Островот има округла и вдлабната форма. Ова мало островче се наоѓа на 1.3 км источно од Уполу. Овој е всушност најголем од островската група наречена Алеипатски Острови. Вкупната површина на островот е 1,08 км2. Овој остров, заедно со островчето Нулуа се значајни резервати за тамошните птици. Островчето има стрмен релјеф со вертикални сртови со висина до 180 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Pacific Cooperative Islands Initiative. Retrieved 26 October 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Upolu“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. (англиски) (вклучително и Нутеле)
  • Информации за Нутеле и Нулуа.


14°03′47″S 171°25′23″W / 14.063° ЈГШ; 171.423° ЗГД / -14.063; -171.423