Нозофобија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нозофобија претставува страв воопшто од болест, односно од било која болест. Може да биде патолошки страв од некоја болест која не постои. Таков страв може да доведе до тешки форми на присилна невроза односно хипохондрични психотични состојби.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]