Нов Тајпеј

Координати: 25°00′40″N 121°26′45″E / 25.01111° СГШ; 121.44583° ИГД / 25.01111; 121.44583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нов Тајпеј
新北
специјална општина
新北市
Clockwise from top: New Taipei Bridge, Banqiao District, Pingxi Line, Tamsui River, Jiufen, Shifen waterfall
Clockwise from top: New Taipei Bridge, Banqiao District, Pingxi Line, Tamsui River, Jiufen, Shifen waterfall
Знаме на Нов ТајпејАмблем на Нов Тајпеј
Амблем
Местоположба на Нов Тајпеј
Координати: 25°00′40″N 121°26′45″E / 25.01111° СГШ; 121.44583° ИГД / 25.01111; 121.44583
Country Тајван
RegionNorthern Taiwan
City seatBanqiao District
Управа
 • ВидNew Taipei City Government
 • MayorHou You-yi
Површина
 • специјална општина1 E+9_m²
Население (October 2010)
 • специјална општина3.893.740
 • Густина0,19/км2 (0,49/ми2)
 • Метро6.870.357
 Population Ranked 1 of 22
Час. појасCST (UTC+8)
Postal code207, 208, 220 – 224, 226 – 228, 231 – 239, 241 – 244, 247 – 249, 251 – 253
Повик. бр.(0)2
Districts29
Мреж. местоEnglish
Chinese
The metropolitan area (or tri-cities) of Taipei includes Taipei, New Taipei and Keelung
New Taipei City
Кинески 新北市
Буквално: New North City

Нов Тајпеј (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.

Име[уреди | уреди извор]

Нов Тајпеј се управувал Тајпеј округот на Тајван во покраината додека нејзините реорганизација како посебна општина на 25 декември 2010 година. Првично официјалната англиската верзија на името на градот беше доделен да биде Xinbei градот од страна на округот орган, кој е пин-јин транслитерација на кинески името на градот. Новиот градоначалник Ерик Чу бара името Нова Тајпеј Сити како официјален Македонски рендерирање. Нов Тајпеј е именуван од "新 台北", каде што новите е буквален превод на "新" и Тајпеј е транскрипција на "台北". Со оглед на барањето на градоначалникот и на јавното мислење, Министерството за внатрешни работи (МВР) ја одобри името Нов Тајпеј на 31 декември 2010 година.

Демографија[уреди | уреди извор]

Над 80% од жителите на Нов Тајпеј живеат во 10 области, кои порано биле округот контролирани градови (Банќао, Луџоу, Санчунг, Шулин, Тученг, Сиџе, Синдјен, Синџуанг, Јумгхе и Џунгхе), која сметка за една шестина од област. 28,80% од жителите се пресели во областа од Тајпеј (台北市).

Наводи[уреди | уреди извор]