Прејди на содржината

Нобу Ширасе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нобу Ширасе
Портрет на маж, речиси целосно скриен во обемни крзна
Роден(а)13 јуни 1861(1861-06-13)
Коноура, Никахо, Акита
Починал(а)4 септември 1946(1946-09-04) (возр. 85)
Тојота, Аихи
НационалностЈапонец
ДржавјанствоЈапонско
ЗанимањеАрмиски офицер, истражувач

Нобу Ширасе (јапонски: 白瀬 矗, Ширасе Нобу) (20 јули 1861 – 4 септември 1946 година) — јапонски армиски офицер и истражувач. Тој ја водел првата јапонска експедиција на Антарктикот, 1910–1212, која достигнала јужна географска широчина од 80°5′, и го направила првото слетување на брегот на Земјата на Кралот Едвард VII.

Ширасе имал поларни амбиции уште од детството. Како подготовка, за време на воената служба учествувал во експедиција на северните Курилски Острови. Овој потфат бил лошо организиран и завршил лошо, но сепак му обезбедило корисна обука за идните поларни истражувања. Неговата долгогодишна намера била да води експедиција на Северниот Пол, но кога оваа ознака ја добил Роберт Пири во 1909 година, Ширасе го насочил своето внимание на југ.

Не можејќи да привлече владина поддршка за неговиот потфат на Антарктикот, Ширасе ги подигнал финансиите приватно. Во својата прва сезона, 1910-1911 година, експедицијата не успеала да слета на копното и била принудена да презимува во Австралија. Нејзиниот втор обид, во 1911-1912 година, бил поуспешен. Иако достигнувањата на експедицијата биле скромни, тие покажале дека Јапонците биле компетентни патници на Антарктикот, а Ширасе се вратил во Јапонија во јуни 1912 година со многу локално признание, иако остатокот од светот покажал мал интерес за неговите подвизи. Дури и во Јапонија, неговата слава била краткотрајна, а Ширасе набрзо се соочил со товарот на долгот од експедицијата што му одзела поголем дел од остатокот од животот да го откупи. Починал во релативна сиромаштија во 1946 година.

Долго време по смртта на Ширасе, во Јапонија имало задоцнето признавање на неговите пионерски потфати. Неколку географски одлики на Антарктикот биле именувани по него или неговата експедиција; оживеаната јапонска експедиција за истражување на Антарктикот ги именувале својот трет и четврт мразокршач Ширасе; неговиот роден град Никахо подигнал статуа во 1981 година, а во 1990 година отворил музеј посветен на неговото сеќавање и работата на неговата експедиција.