Нилуфер Демир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нилуфер Демир
Роден1986
НационалностТурција
ЗанимањеФотограф

Нилуфер Демир (родена 1986) — турска новинарка-фотограф која живее и работи во Бодрум, Турција. Таа ги покрива настаните поврзани со европската емигрантска криза во текот на летото 2015 година за агенцијата Dogan News Agency. Нејзината фотографија на Алан Курди стана светски позната на 2 септември 2015 година.

Наводи[уреди | уреди извор]