Никола Таун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Таун
Nichola Town
Mестоположба
Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Никола Таун
  Nichola Town
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Свети Кристофер
Парохија Крајст Чрч Никола Таун
Географија
Клима тропска
Население
Население н.п.

Никола Таун (англиски: Nichola Town) е мало гратче (село) на островот Свети Кристофер во Свети Кристофер и Невис. Никола Таун е главен административен центар на парохијата Крајст Чрч Никола Таун.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°22′52″ N; 62°45′15″ W / 17.380989° N; 62.754035° W / 17.380989; -62.754035 (Nichola Town)