Прејди на содржината

Крајст Чрч Никола Таун

Координати: 17°22′04″N 62°45′37″W / 17.36778° СГШ; 62.76028° ЗГД / 17.36778; -62.76028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајт Чрч Никола Таун
Christ Church Nichola Town
парохија
Земја Свети Кристофер и Невис
Најголемо нас. место Молино
Адм. центар Никола Таун
Површина 18 км2
Население 2.059 (2001 проц.)
Густина 114,39 /km² (296 /sq mi)

Крајст Черч Никола Таун е една од 14 парохии во Свети Кристофер и Невис. Оваа парохија е петта по големина во државата и се наоѓа на источниот брег од островот Свети Кристофер. Административен центар на парохија е Никола Таун, а најголемо место е Молино.

Населени места

[уреди | уреди извор]

Административен центар - Никола Таун

Останати села:

  • Бурјо
  • Лоџ Вилиџ
  • Менжн
  • Молино
  • Филипс

Поврзано

[уреди | уреди извор]

17°22′04″N 62°45′37″W / 17.36778° СГШ; 62.76028° ЗГД / 17.36778; -62.76028