Прејди на содржината

Николај Валуев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Николај Сергеевич Валуев (руски: Никола́й Серге́евич Валу́ев; р. 21 август 1973) — руски политичар и поранешен професионален боксер.[1] Во боксот, тој се натпреварувал од 1993 до 2009 година, и двапати се одржал на врвот на ВБА помеѓу 2005 и 2009 година. Валуев е најизразен на височина од 2,13 метри и со врвна тежина од 149 килограми како највисок и најтежок светски шампион во историјата на боксот.[2][3]

Валуев наспроти Чагаев, 2007 година
  1. „Name: VALUEV, NIKOLAI SIGNED PHOTO CARD (JSA)“. Архивирано од изворникот на 2018-09-09. Посетено на 2018-10-24.
  2. Jones, Michael J (24 June 2013). "Giants of the ring; the ten tallest heavyweight champions in history: Part Two" Архивирано на 14 јуни 2018 г.. livefight.com. Retrieved 20 September 2016.
  3. Alexander, George (12 January 2017). "Boxing Trivia". boxbets.co.uk. Retrieved 21 February 2017.