Никлас фон Виле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никлас фон Виле околу 1460-1466 година

Никлас фон Виле (околу 1410 година во Бремгартен, Аргау - 13 април 1479 во Штутгарт) — ран хуманистички писател и преведувач.

Творештво[уреди | уреди извор]

  • "Дијалог помеѓу земјоделец и благородник околу благородништвото", 1470 година
  • "Предание на жените", 1474 година
  • "Преводи" , 1478 година. Оваа компилација на 18 постари преводи на Виле вклучува раскази, писма, говори и научни трактати: