Неханско-бугенвилски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неханско-бугенвилски јазици
Географска
распространетост:
Папуа Нова Гвинеја
Класификација:австронезиски
Гранки:

Неханско-бугенвилските јазици сочинуваат подгрупа на мезомеланезиските јазици, дел од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат на островите Грин, Бука, Бугенвил и околните помали острови во Папуа Нова Гвинеја.

Класификација[уреди | уреди извор]

Класификацијата на групата според Базата на основни австронезиски зборови од 2008 е:[1]

Класификацијата според Етнолог е:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]