Банонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Банонски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеПокраина Бугенвил
Говорници(1,000 во 1977 г.)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bcm

Банонскиот или познат како цунарски[1] е австронезиски јазик, дел од подгрупата на неханско-бугенвилски јазици од групата на мезомеланезиски јазици. Јазикот е мал и се зборува од околу 1000 луѓе во Папуа Нова Гвинеја.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]