На голици

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Na Golici / Trompetenecho“
сингл од Горењски квартет
од албумот Trompetenecho / Slowenischer Bauerntanz
B-side"Slowenischer Bauertanz"
Пуштена1955
Снимена21 јануари 1955
(Радио Картен, Австрија)
Жанрполка
Должина2:40
МаркаТелефункен (Германија)
Југотон (Словенија)
Композитор(и) *Вилко Авсеник
Продуцент(и)Фред Раух

На Голици (германски: Trompetenecho) — словенечка полка инструментална композиција на Славко Авсеник и аранжман на неговиот брат Вилко Авсеник. Песната е напишана во 1954 година и прва снимена во јануари 1955 година во студиото на Радио Кернтен.[1] Се смета за најиграната инструментална мелодија во светот.[2] Во тоа време, бендот беше преименуван во Горењски квинтет. Оваа песна е изведена повеќе од 600 пати низ целиот свет.[3]

Голица (германски: Kahlkogel), 1.836 метри висока словенечка планина, од која го носи песната своето име, е врв во Западен Караванкс, на границата помеѓу Словенија и Австрија, над словенечкиот град Јесенице. Познато е главно по своите полиња со диви бели нарциси, чии делови ја покриваат Голица и околните пасишта кон крајот на април и почетокот на мај. И покрај тоа што на песната и го даде овој наслов, Славко Авсеник никогаш не бил во неговиот живот на Голица.[4] Денес бендот е познат како Ансамбел братов Авсеник, иако бендот денес не постои.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Košnjek, Jože (3 July 2015). „Slavko je odšel med nesmrtne“ [Slanko Left Among the Immortals]. Gorenjski glas (Slovenian).CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Rahten, Andrej (2013). „Avsenik, Slavko“. Novi Slovenski biografski leksikon [The New Slovene Biographical Dictionary] (Slovenian). Založba ZRC. ISBN 9789612546458.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Jubilejna turneja Avsenikov razprodana - more than 600 covers - access 22 Apr 2013
  4. Nikoli nisem bil na Golici (I was never on Golica) - slovene - access 30 Jan 2010

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]